HTML code: Premium resources for designers

petak, 28. siječnja 2011.

Kako koristiti hrvatska slova za Vašu web stranicu

Dijakritički znakovi su karakteristika hrvatskog jezika i njihovim korištenjem vaše izražavanje na web stranici postaje čitljivije, prirodno i dobro protumačeno. 

1. Slijede mogući problemi. Danas se za prikaz hrvatskih slova koriste dvije kodne stranice - jednu je definirao Microsoft (Central European Windows), a drugu ISO (Central European ISO). Zbog dominacije Microsofta više se koristi Windows kodna stranica. Te dvije stranice se, naravno, razlikuju i slova će možda biti drukčije prikazana. Međutim, moderni browseri imaju mogućnost automatskog odabira kodne stranice što im omogućuje META tag. 
Ako želite upotrijebiti Microsoft koristite ovaj kod: content="text/html; charset=windows-1250"> 
Ako se odlučite za ISO standard, u vaše dokumente ubacite sljedeći kod: content="text/html; charset=iso-8859-2"> U vašem HTML editoru uvijek dobro odredite kodnu stranicu. Tako browser u kom je određeno da se kodna stranica bira automatski neće imati problema s prikazom hrvatskih slova.

2. Pazite da sve stranice na vašem siteu imaju istu kodnu stranicu. 

Napomena: Jednu stvar morate uvijek imati na pameti: odlučite se ili za potpuno korištenje hrvatskih znakova, ili za njihovo nekorištenje. Najgore je vidjeti stranicu čiji vlasnik ne zna što radi sa njom, pa ponekad piše "kuca ima kritičnu tocku". Svaki autor web stranice mora biti dosljedan.

Kako napraviti besplatnu web stranicu koristeci google

Postoji mnogo načina kako možete napraviti besplatnu web stranicu. Saznaj kako da je napravite uz pomoć Googla u par jednostavnih koraka. Dobit ćete besplatni hosting i ako imate vremena za dodavanje vlastitog sadržaja, to vam je odlična opcija. 

1. Otvorite vaš web preglednik i idite na http://sites.google.com 

2. Upišite se (sign in) u Google stranice sa vašim Gmail log in-om. Ako nemate Google korisnički račun, besplatno ga napravite na https://www.google.com/accounts 

3. Izaberite ime za web stranicu. vaše ime će biti smješteno na URL-uhttp://sites.google.com/site/VAŠE IME STRANICE 

4. Napišite ukratko sadržaj vaše stranice, to je ponuđen korak koji ne morate odmah riješiti ali jako važan za cijeli proces. To će pomoći da ga uvrsti u tražilice.

5. Odaberite dali će stranica biti ponuđena za javnost ili kontrolirana tako da ćete vi dopustiti tko može imati pristup stranici. Takva opcije je savršena za obiteljske informacije i slike.

6. Odaberite temu stranice, to možete kasnije mjenjati. 

7. 
Kliknite na ikonu stvaranje stranice „Create Site“ i gotovi ste!

Kako izgraditi tijelo superheroja

Naredni princip treninga se najviše koristi u Hollywoodu u pripremanju glavnih glumaca za naporne i fizički zahtjevne akcijske scene u filmovima. Osim same fizičke izdržljivosti i vizualno ovaj princip treninga se koristi kako bi glumci zaista i izgledali kao super heroji.

Najbitnija razlika u ovom treningu je što se trening s utezima izvodi ujutro, a kardio trening navečer. Svrha odvajanja treninga s utezima od kardio treninga je što trening s utezima potiče lučenje anaboličkih hormona u tijelu (gradnja mišićne mase), dok kardiovaskularni trening potiče tijelo na lučenje kataboličnih hormona (sagorijevanje masnoća). Na ovaj ćete način dobiti najbolje iz "oba svijeta".

Isto tako, u oba treninga je ključno implementirati vježbe istezanja po završetku treniranja, kako bi se spriječile ozljede i povećali rezultati, te sama fleksibilnost. Ovakav način treninga su prihvatili mnogi poznati glumci kao Matt Damon, Kevin Spacey, Adrien Brody, Will Smith i drugi.


TRENING S UTEZIMA
Jedan trening je prikazan u nastavku, a znak * znači povećanje TEŽINE u svakom setu.

PONEDJELJAK - Trbušnjaci/Biceps/Triceps

KLASIČNI TRBUŠNJACI (LEŽEĆI) - 3x50
VISEĆE PODIZANJE NOGU (ŠTANGA) - 3x50
HIPEREKSTENZIJA - 3x25
SJEDEĆE PODIZANJE BUČICA - 3x15/12/10 *
STOJEĆE PODIZANJE ŠTANGE - 3x15/12/10 *STOJEĆE POTEZANJE KABLOVA - 3x15/12/10 *
OBRNUTO POTEZANJE KABLOVA ZA TRICEPS (GURANJE) - 3x15/12/10 *
LEŽEĆA EKSTENZIJA SA ŠTANGOM - 3x15/12/10 *
KICKBACK S BUČICAMA - 3x15/12/10 *

UTORAK - Trbušnjaci/Prsa/Ramena

KLASIČNI TRBUŠNJACI (LEŽEĆI) - 3x50
VISEĆE PODIZANJE NOGU (ŠTANGA) - 3x50
HIPEREKSTENZIJA - 3x25
POTISAK NA PRSA BUČICAMA - 4x15/12/10/8 *
LETENJE S BUČICAMA - 4x15/12/10/8  *
LATERALNO PODIZANJE BUČICA - 4x15/12/10/8 *
SJEDEĆI POTISAK BUČICAMA - 4x15/12/10/8 * 
POGNUTO LETENJE S BUČICAMA (DELTOIDI) - 4x15/12/10/8 *

SRIJEDA - Dan odmora

ČETVRTAK - Trbušnjaci/Noge

KLASIČNI TRBUŠNJACI (LEŽEĆI) - 3x50
VISEĆE PODIZANJE NOGU (ŠTANGA) - 3x50
HIPEREKSTENZIJA - 3x25
NOŽNA EKSTENZIJA (KVADRICEPS) - 4x20/18/15/10 *
ČUČNJEVI – 4x20/18/15/12 *
OBRNUTA NOŽNA EKSTENZIJA (ZADNJA LOŽA) - 4x20/18/15/12 *
PODIZANJE NA LISTOVE NA PRESS MAŠINI - 3x30/25/20 * 
SJEDEĆE PODIZANJE NA LISTOVE - 3x30/25/20 *

PETAK - Trbušnjaci/Leđa

KLASIČNI TRBUŠNJACI (LEŽEĆI) - 3x50
VISEĆE PODIZANJE NOGU (ŠTANGA) - 3x50
LAT MAŠINA/ŠIROKI HVAT/POTEZANJE NA PRSA - 4x15/12/10/8 * 
KABLOVI/ŠIROKI HVAT/POTEZANJE NA TRBUH - 4x15/12/10/8 * 
POTEZANJE JEDNOM BUČICOM/LEŽEĆE - 4x15/12/10/8 * 
MRTVO DIZANJE (ŠTANGA) - 4x12/10/8/6 *

KARDIOVASKULARNI TRENING
Izaberite vašu omiljenu kardio spravu ili ako imate mogućnost, trenirajte u prirodi. Znak * znači povećanje BRZINE trčanja na najbrže moguću (pripazite na koljena i da se ne ozlijedite).

Zagrijte se 6 minuta na biciklu, traci za trčanje ili sličnoj spravi, a trčite otrpilike brzinom od 7-8 km/h

4 minute ZAGRIJAVANJE
1 minuta ŠPRINT *
2 minute DŽOGIRANJE
1 minuta ŠPRINT *
2 minute DŽOGIRANJE
1 minuta ŠPRINT *
2 minute DŽOGIRANJE
1 minuta ŠPRINT *
2 minute DŽOGIRANJE
1 minuta ŠPRINT

3-5 minute odmor (lagani džoging, brzo hodanje ili hodanje)

četvrtak, 27. siječnja 2011.

Kako smanjiti rizik od internet prijevara

Prijevare preko Interneta ili Internet prijevare koštaju nas živaca, predstavljaju rizik za naše računalo, primjerice krađom identiteta ili brojeva kreditne kartice i može nas koštati poprilične svote koje mogu narasti i na više tisuća kuna. 

Da pomognete sebi, a i vašim najdražima, naučite prepoznati on-line prijevaru i poduzmite korake da spriječite ili izbjegnete mogućnost da se nađete u nebranu grožđu. Krađa identiteta nije novost ali su troškovi žrtava višestruko porasli otkad se takva vrsta kriminalnih radnji počela izvoditi putem Interneta. Kriminalci koji žele na silu pristup vašim on-line računima, najčešće upotrebljavaju prijevare poput phishing-a ili lutrija pokušavajući doći do osobnih brojeva kreditnih kartica, PIN-ova ili imena korisničkog računa, šifre i slično. Što je „Phishing“ prijevara? Phishing nazivaju i „socijalnim inženjeringom“ ili otuđenjem identiteta. Najlakše se prepoznaje kad vam „banka“ pošalje e-mail sa objašnjenjem da zbog promjene načina poslovanja im hitno treba vaš broj kreditne kartice, PIN broj ili šifra korisničkog računa. 

Vrste „phishing“a: 

1. Podvale pomoću uništavanja reputacije web stranicama kojima vjerujete i koje često posjećujete. Najčešće ćete dobiti alarmantni e-mail, kojima ćete biti izloženi prijetnjama da će se, primjerice, zatvoriti račun u vašoj banci ili neki drugi on-line račun i taj mail daje instrukcije što napraviti u tom slučaju, navigirajući da date svoje osobne podatke, brojeve PIN-ova i slično. 

2. Razne lutrije, prijevare koje obećavaju novac ili neku drugu vrstu dobiti. Primjerice, dobijete e-mail sa obavijesti da vas čeka velika svota novca negdje na računu u inozemstvu, bilo nasljedstvom ili zgoditkom na lotu. Osoba koja je poslala e-mail reći će da treba vašu pomoć oko podizanja dobitka, sama ne može i da bi trebalo platiti određen novčani iznos ili da joj treba broj kreditne kartice i osobni PIN broj. 

3. Prijevare instalacijom neželjenih programa. Najčešće su to e-mail poruke, web-stranice ili pop-up prozori koji vas obavještavaju da je vaše računalo nesigurno i ako skinete baš njihov program možete zatražiti pomoć. I ako to napravite možete oštetiti sustav ili baciti novce na program koji vam zapravo ne treba. 

Gdje možete pokupiti „phishing“? 

1. Najčešće u e-mail porukama, pa čak i ako vam tu poruku pošalje radni kolega ili prijatelj, jer, vjerujte, nije svjestan što jer napravio. 

2. Na socijalnim mrežama poput Facebooka, Twittera i slično. 

3. Web stranicama koje „iskoče“ da primaju dobrotvorne donacije. 

4. Također i na web stranicama koje imaju vrlo slične nazive . 

5. Programima za brzu razmjenu poruka (IM-Instant Messaging) 

6. Na mobilnim telefonima pogonjenim ,primjerice Symbianom ili Androidom. 

Šest znakova prijevare: 

1. Uopćena poruka, poput „Dear Customer“ ili „Dragi Klijente“ koji upućuju na to da vas pošiljaoc ne zna i ne može mu se vjerovati. 

2. Alarmirajuće ili poruke sa tonom požurivanja koje vas tjeraju da brzo odgovorite. 

3. Zahtjevi za osobnim ili financijskim informacijama,poput korisničkog imena ,šifre, broja kreditne ili debitne kartice, JMBG-a ili OIB-a, PIN broja ili drugih informacija koje mogu poslužiti za krađu identiteta.

4. Pogrešno napisani ili nazivi sa gramatičkom greškom, uključujući web adrese. Takve adrese možda izgledaju vrlo slično adresi stranice koju posjećujete svakodnevno, ali sa skoro nevidljivom izmjenom, tako bi umjesto stranice www.microsoft.com imali stranicu www.mcrosoft.com ili www.saznajkako.tv imali stranicu www.saznakako.tv. Takva vrsta prijevare se još naziva „cybersquatting“. 

5. Web adresa je drukčija nego ime hiperveze ili linka koji ste dobili u e-mailu. Stavite strelicu miša iznad hiperveze bez da kliknete na nju i pojavit će vam se prozorčić sa imenom Web adrese na koju ćete zapravo otići, pa možete usporediti ime linka. 

6. U originalnoj e-mail poruci koja vam je poslana što možete vidjeti iz prozora „od pošiljtelja“ ili „from“, pokazuje jednu web adresu, a kad želite odgovoriti na poruku, onda prikaže drugu adresu. 

Kako spriječiti ili umanjiti šansu za on-line prijevaru? 


1. Izbrišite takve poruke. Ne otvarajte ili pokušavajte odgovoriti na takve poruke iako vas zamole da ćete time biti maknuti sa njihove mailing liste, jer ako odgovorite na poruku, potvrđujete primateljima da su se domogli aktvnog e-mail računa i time se jako oslabljujete na  Upotrijebite oprez kad klikate na hiperveze u e-mail porukama ili tekstualnim porukama kao i bilo kakve napade i zlostavljanja. 

2. Kod klikanja na pop-up prozore ili brze poruke. 

3.
 Ne otvarajte privitke i hiperveze u e-mailu dok niste sigurni od koga je poruka došla i da li ste je očekivali. 

4. 
Poseban oprez je nužan kod ispunjavanja bilo kakvih on-line dokumenata i pružanja osobnih informacija, radi zloupotrebe, a posebice ako se traže financijske informacije, nikako ne ispunjavajte takve obrasce. 

5.
 Kreirajte vrlo jake zaporke na korisničkim računima i nikako ne stavljajte recimo, bankovni PIN broj u zaporku na e-mail korisničkom računu. 

6. Svakodnevno ažurirajte antivirusni program, operativni sustav i, ako imate sustav protiv spyware-a, malware-a i ostalih virtualnih štetočina 

7.
 Imajte samo jedan antivirusni sustav, jer bi više takvih sustava na jednom računalu moglo ugroziti operativan rad računala, usporiti ga, a budući da više sustava koristi iste resurse, oni se međusobno poništavaju i takvo računalo je zapravo nezaštićeno. 

8. 
Provjerite i ako je potrebno uključite vatrozid. 

9. 
Provjeravajte da li su izvodi banaka, kreditnih,debitnih i ostalih kartica na sigurnom mjestu i prijavite banci sve radnje na koje sumnjate da su ilegalne ili nelegitimne. 

10. Nikad ne izvršavajte bilo kakve novčane transakcije preko javnih i otvorenih mreža (poput Internet cafe-a) ili javnih bežičnih mreža koje nemaju zaštitu. 

Kako žene varaju na internetu

Internet je možda dobar način kako upoznati nove žene, no imajte na umu da svi mi malo varamo kada je  naš profil u pitanju. Koje su najčešće ženske internet laži?
1. Mlada i zgodna
Ne mora značiti da se iza ovog opisa skriva žena od 50 godina koja traga za mladim pastuhom, no pojam „mlad i zgodan“ je individualan. Nemojte očekivati djevojku od 18 godina niti seks bombu poput Megan Fox.

2. Ima brojne interese
Ta žena je izvor hobija – bavi se sportom, humanitarnim radom, fotografijom, modom, kuhanje, čitanjem knjiga…Možda malo pretjerujemo, no to čine i žene. 

3. Nigdje nema godišta

Ako na njenom profilu nema nigdje godišta rođenja počnite sumnjati – ili je maloljetnica ili je podosta godina starija od vas. U prvom slučaju možete upasti u protuzakonite radnje, dok drugi ovisi o tome da li volite starije. U svakom slučaju budite sumnjičavi kada su njene godine u pitanju. 

4. Posao

Svatko voli ispasti u što boljem izdanju. Nije rijetkost da malo uljepšamo svoje radno mjesto. Ona radi kao tajnica, ali će vam napisati da radi u jednoj marketinškoj firmi. Vi ćete naravno pomisliti na nešto posve drukčije. 

5. Status
Pripazite i na njen ljubavni status – nije istina da samo slobodne žene imaju profile na brojnim stranicama za potragu partnera. 

No, ništa ne trebate uopćavati. Koliko neki ljudi lažu, toliko su drugi iskreni. Nikad ne možete sa sigurnošću reći što se skriva iza njenog profila dok ju ne upoznate. Tko ne riskira, taj ne profitira!